Wypalarki laserowe: lasery światłowodowe czyli lasery fiber marki Ermaksan

Laser Fiber - nowoczesna obróbka metali laserem światłowodowym 

Lasery Fiber to aktualnie najbardziej nowoczesny sposób na wycinanie elementów z blachy. Największym atutem i przewagą laserów światłowodowych nad laserami wykorzystującymi CO2 jest większa wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu energii wymaganej do zasilenia lasera. Dzięki temu są one coraz częściej wykorzystywane w przemyśle jako podstawowe narzędzie do obróbki metali.

 

Wypalarka laserowa

Wypalarka laserowa jest niezwykle precyzyjnym narzędziem, które umożliwia wycinanie detali o bardzo małych rozmiarach. Dzięki skoncentrowanej wiązce światła laserowego maszyna jest w stanie osiągnąć bardzo wysoką rozdzielczość, co umożliwia tworzenie skomplikowanych kształtów i wzorów. Co więcej, wypalarka laserowa ma znaczną przewagę w zakresie szybkości i wydajności w porównaniu do tradycyjnych metod obróbki. Proces produkcyjny staje się wyjątkowo efektywny, co przekłada się na zwiększoną konkurencyjność firmy.

Wycinarki laserowe - zasada działania

Lasery światłowodowe opierają się na aktywnym włóknie optycznym. W nim właśnie generowane jest promieniowanie, włókno optyczne wykorzystywane w tego typu wycinarkach laserowych jest zbudowane z trzech warstw, które razem pozwalają na wytworzenie silnej, stabilnej i przede wszystkim skutecznej w cięciu wiązki lasera. Centralny rdzeń wykonany jest z materiału wysokim współczynniku załamania światła, wierzchnia jego część pełni funkcję światłowodu. Włókno lasera zakończone jest siatką dyfrakcyjną, która pełni funkcję zwierciadła, pozwalając na wytworzenie wiązki lasera. Wykorzystanie najnowszych technologii sprawia, że wycinarki laserowe są niezwykle szybkie, precyzyjne i bezpieczne. Dlatego też lasery tego typu są jednym z najpopularniejszych urządzeń służących do obróbki stali i metali. Wycinarka laserowa Fiber gwarantuje możliwość wycinania zarówno z grubej, jak i cienkiej blachy, co czyni ją bardzo uniwersalną.

Największe zalety laserów światłowodowych

Lasery światłowodowe mają naprawdę wiele zalet, które sprawiają, że praktycznie całkowicie wyparły one przestarzałe już lasery zasilane CO2.

  • Wydajność energetyczna – lasery światłowodowe cechują się bardzo wysoką wydajnością energetyczną, wycinarki laserowe sprzedawane przez naszą firmę osiągają wydajność rzędu 30%. Pozwala to na osiągnięcie najwyższej możliwej jakości przy jednoczesnej oszczędności energii.
  • Nowoczesne oprogramowanie pozwalające na zwiększenie produktywności poprzez pracę nad kolejnymi projektami podczas gdy wykonywany jest poprzedni.
  • Nowoczesne układy chłodzenia pozwalają maszynie pracować długi czas bez przerwy. Uszkodzenia czy przegrzania praktycznie nie występują.
  • Nowoczesne lasery światłowodowe wyposażone są w system automatycznego czyszczenia dyszy, co ogranicza czas jaki należy poświęcić na konserwację maszyny.
  • Prędkość – wycinarka laserowa jest znacznie szybsza niż lasery zasilane CO2. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych napędów osiowych lasery te są w stanie osiągnąć wydajność wynoszącą nawet 1m/s, jest to niezwykle istotne podczas wykonywania dużych zamówień.
  • Brak zwierciadeł oznacza, że straty w produktywności wynikające z zabrudzeń czy zmiany ustawienia luster nie występuje w laserach światłowodowych.

Lasery światłowodowe cechują się również bardzo dobrym skalowaniem ilości wykorzystywanej energii w stosunku do materiału, jaki może obrabiać dany laser. Laser światłowodowy o mocy 6kW bez większych problemów może służyć do obróbki nawet bardzo grubej blachy.

 

Charakterystyka laserów fiber oferowanych przez firmę Ekomet

Laser Fiber to technologia, która cieszy się coraz większą popularnością. I to nie bez powodu - jest prosta w użyciu, energooszczędna i stosunkowo tania. Dlatego właśnie Firma Ekomet oferuje wysokiej jakości lasery światłowodowe produkowane przez firmę Ermaksan, która działa w Turcji. Misją firmy jest wykonywanie energooszczędnych i ekologicznych wycinarek laserowych. Software dostarczany do laserów zawiera wiele opcji dedykowanych do szybkiej i sprawnej obsługi wycinarek laserowych. Bardzo istotne jest, że program sterujący pracą wycinarki laserowej jest niezwykle intuicyjny w obsłudze. Pozwala to na wykorzystywanie lasera tnącego bez potrzeby przechodzenia skomplikowanych szkoleń. Dodatkowo firma Ekomet jest oficjalnym serwisantem maszyn Ermaksan, dzięki czemu gwarantuje szybką dostawę części zamiennych. Nasz serwis jest również w stanie przeprowadzić aktualizację oprogramowania i przeprowadzić diagnostykę urządzenia przez Internet.

Jednak niewątpliwie jednym z największych plusów maszyn oferowanych przez firmę Ekomet jest system instalacji podzespołów. Zostały one wykonane modułowo co pozwala na szybki montaż i demontaż każdego modułu, system Plug&Play jest niezwykle popularny, gdyż umożliwia on w bardzo szybki ulepszyć, lub zmienić konfigurację maszyny używanej w danym zakładzie.

Lasery fiber - czym są?

Lasery fiber są przykładem lasera krystalicznego. Charakteryzują się dziesięciokrotnie krótszą długością fal niż lasery CO2, dzięki czemu wiązka generowana przez nie jest dużo bardziej intensywna oraz pozwala ciąć materiały refleksyjne jak miedź czy mosiądz. Wycinarka laserowa jest w stanie osiągnąć tego rodzaju wiązkę dzięki prostszej budowie rezonatora w porównaniu do lasera CO2. Zamiast elektrycznej aktywacji dwutlenku węgla wykorzystują one półprzewodnikowe diody, które pompują energię do specjalnych włókien szklanych, światłowodów. Stąd też pochodzi nazwa Laser fiber - słowo Fiber określa rodzaj włókien, który wykorzystywany jest do wytworzenia wiązki laserowej. Laser Fiber nie wykorzystuje luster i zwierciadeł co czyni go dużo mniej awaryjnym.

Wycinarka laserowa dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik tworzenia wiązki laserowej za pomocą diod półprzewodnikowych i światłowodów pozwala przesyłać bezstratnie wiązkę bezpośrednio do głowicy tnącej. Pozwala to na uzyskanie prędkości cięcia nawet kilkukrotnie wyższej w porównaniu z laserem CO2 dla blach o grubości do 6mm. Jednocześnie wycinarka laserowa charakteryzuje się nawet trzykrotnie mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w stosunku do laserów CO2 przy tej samej mocy źródła laserowego. Warto pamiętać też o tym, że Fiber to laser ekologiczny i bezpieczny dla środowiska - jego używanie pomaga oszczędzić aż 80% energii.