Sposoby cięcia metalu laserem

Jak wiadomo, popularność metalu jest naprawdę bardzo duża. Materiał ten otacza nas niemalże wszędzie. Od wielkich konstrukcji budowlanych, szkieletów budynków, tory kolejowe, aż po małe przedmioty, jak okucia mebli, puszki, opakowania czy biżuterię. Jest powszechnie ceniony za podatność na modyfikacje, a jednocześnie wysoki stopień wytrzymałości. Jeden ze stopów metali, brąz, towarzyszy nam już od czasów starożytności. Niegdyś go przetapiano i w ten sposób formowano przedmiot, który chciano wytworzyć. Było to ułatwione, ponieważ brąz jest miękkim metalem i nie trzeba go było ciąć. Dzisiaj cięcia metalu dokonuje się coraz częściej laserowo ze względu na wykorzystanie coraz to twardszych i mocniejszych stopów tego materiału.

Jak działają lasery światłowodowe?

fiber laserLaser jest skrótem od angielskiej nazwy Light Amplification by Stimulated Emmision of Radiation. Oznacza to wzmocnienie światła przez stymulowaną emisję promieniowania. Laser światłowodowy opiera się na aktywnym włóknie optycznym, w którym generowane jest promieniowanie. Włókno optyczne zbudowane jest z trzech warstw, które razem pozwalają na powstanie wiązki lasera. Dzięki nowym technologiom wycinarka laserowa pozwala na szybkie, efektywne, precyzyjne, a także bezpieczne cięcie metalu. Te zależności wpływają na popularność, jakimi cieszą się tego typu urządzenia służące do obróbki wcześniej wspomnianego materiału.

Jak działają lasery fiber?

Fiber to laser, który charakteryzuje się dziesięciokrotnie krótszą długością fal, aniżeli wycinarki CO2. Wpływa to na ilość zużywanej energii, która jest zdecydowanie niższa, a także na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii dzięki prostszej konstrukcji oraz braku wykorzystania luster. Poza tym laser ten pozwala na cięcie dużo bardziej intensywne. W przeciwieństwie do laserów CO2 fiber nie wykorzystuje dwutlenku węgla. W zamian występują półprzewodnikowe diody, które pompują energię do światłowodów. Nazwa Fiber wzięła się od określenia rodzaju włókien będących wykorzystywanych do wytworzenia wiązki laserowej.

Dlaczego warto wybrać laser fiber?

laser światłowodowyLasery fiber są dość nową technologią, bo weszły na rynek około 10 lat temu. Ich pojawienie się zrewolucjonizowało rynek obrabiarek ze względu na wysoką wydajność sięgającą 25% w porównaniu do wyników laserów CO2 wynoszącym 8%. Ponadto są bardziej oszczędne, a tym samym bardziej ekologiczne (czterokrotnie mniejsze zużycie energii niż starsze konstrukcje). Ich żywotność jest wyjątkowo zadowalająca i nie potrzebują wielu napraw, co znacząco wpływa na kwestie ekonomiczne, ponieważ pozwala zaoszczędzić na konserwacji sprzętu, jak i ewentualnym przestojom w produkcji. Jak powszechnie wiadomo, technologia tworzy coraz to nowsze możliwości, pozwalające na doskonalenie technik obróbki różnych materiałów, aby stawały się pod każdym możliwym względem efektywniejsze. Lasery to jeden z przykładów ułatwienia i automatyzacji części produkcji. Pozwalają na większą precyzję obróbki metalu, zmniejszenie awaryjności, a nawet na obniżenie negatywnego wpływu na środowisko.