Podajniki do przecinarek taśmowych

Przecinarki taśmowe Pegas- Godna – jak dobrać system podawczy.

Jak już omówiono we wcześniejszych tekstach dotyczących przecinarek taśmowych możemy wyróżnić trzy główne grupy przecinarek taśmowych: grawitacyjne, półautomaty, automaty.
Do przecinarek taśmowych grawitacyjnych możemy zastosować rolotoki modułowe – system RD.
Możemy tu wyróżnić stoły wejściowe (RDP), wyjściowe (RDZ) oraz uniwersale RD1000 – 1m lub RD2000 o długości 2m.

Pierwszy rolotok mocujemy do maszyny a kolejne do niego. Nośność podajników systemu RD wynosi 200 kg/m.
Do maszyn większych niż 360x500 stosuje się stoły z serii RDT. Są to stoły o solidnej konstrukcji o nośności od 1000 kg/m do 2000 kg/m w zależności od modelu. Stosowane są zarówno do przecinarek taśmowych tnących pod kątem jak i do tych tnących na wprost.
Wśród podajników RDT możemy wyróżnić rolotoki bez napędu oraz z napędem.


Rolotoki napędzane mogą mieć dwie opcje napędu:
1. Rolotoki napędzane silnikiem z falownikiem – rolki sprzężone ze sobą łańcuchem.
2. Rolotoki z podnoszoną rolką napędzającą – system VZM. Rolotok posiada rolki pasywne oraz jedną rolkę nacinaną unoszoną ok. 0,5 cm nad poziom rolek w celu przemieszczenia materiału. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość bezo oporowego przemieszczania materiału ręcznie.
Oba systemy można doposażyć w system dwóch krańcówek oraz zderzak w celu dokładnego uzyskania wymiaru tnącego elementu. Pierwsza krańcówka redukuje prędkość podawania materiału, druga krańcówka zatrzymuje podawanie na żądanym wymiarze – ustawionym na zderzaku.

Dla maszyn z serii Herkules oraz Thor produkowane są na specjalne zamówienie stoły ciężkie TDT. Występują one w odcinkach 1 lub 2 metrowych. Nośność omawianych rolotoków to aż 7000 kg/m.
Rolotoki można doposażyć w rolki boczne zarówno stałe jak i ruchome.