Jakie są metody cięcia metalu?

Do podstawowej obróbki metalu najczęściej posiadamy w przydomowym warsztacie najbardziej potrzebne narzędzia takie jak wyrzynarki, szlifierki kątowe czy piły ręczne z brzeszczotem. Do zastosowań przemysłowych często stosuje się jednak bardziej specjalistyczne rozwiązania i sprzęt taki jak piła taśmowa, plazmowa wypalarka CNC czy różnego rodzaju przecinarki taśmowe. Powodem wykorzystywania profesjonalnego sprzętu są na ogół większe oraz twardsze materiały wykorzystywane w przedsiębiorstwach. W poniższym wpisie postaramy się opisać najefektywniejsze metody obróbki metalu.

Od czego zależy dobór sprzętu?

gilotyna hydraulicznaDobór sprzętu jest oczywiście zależny od materiału, który chcemy przeciąć. Niezwykle ryzykowne byłoby użycie osprzętu służącego do cięcia zwykłego metalu, jeżeli naszym celem byłoby przepołowienie konstrukcji wykonanej ze stali nierdzewnej. Moglibyśmy w ten sposób narazić sprzęt na uszkodzenie, a w najgorszym przypadku doprowadzić do trwałej i nieodwracalnej awarii. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby w takiej sytuacji użycie narzędzia takiego jak wypalarka plazmowa. Jest to urządzenie z rodzaju CNC, charakteryzujące się na ogół pełną automatyzacją. Metal umieszcza się na powierzchni roboczej, a następnie do sterownika wgrywa się odpowiedni program cięcia. Samo cięcie odbywa się poprzez wytworzenie odpowiednio wysokiej temperatury plazmy, a także dużej prędkości wylotowej gazów. Plazmowym palnikiem można ciąć wszystkie materiały przewodzące prąd elektryczny takie jak: stal konstrukcyjna, metale nieżelazne oraz stal wysokostopową. Poza zautomatyzowanymi wypalarkami dostępne są również ich ręczne odpowiedniki.

Alternatywne metody cięcia

Niestety wypalarka CNC nie zawsze nada się do każdego typu materiału ze względu na ryzyko zmian wywołanych temperaturą. Istnieją jednak alternatywne metody cięcia materiałów metalowych.

Przecinarka taśmowa

wypalarka plazmowaZróżnicowanie tego typu narzędzi jest całkiem spore. Wymienić tu można małe przecinarki przeznaczone do użytku prywatnego oraz do firm, w których są one używane dość rzadko albo potrzebna jest mobilność sprzętu. Dostępne są również narzędzia tego typu, które swoją wielkością zadowolą przedsiębiorstwa specjalizujące się stricte cięciem metalu. Przecinarki taśmowe często wykorzystuje się do cięcia żelaza, stali, aluminium, miedzi i PCV. Najczęściej ich skuteczność ograniczona jest precyzją osoby, która z niej korzysta, chociaż na rynku można znaleźć także modele, które są zautomatyzowane. Cięcie odbywa się za pomocą przymocowanego do przecinarki brzeszczotu.

Gilotyna hydrauliczna

Jest obecnie najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym do cięcia elementów wykonanych z metalu. Jeżeli mowa o działaniu tej maszyny, bazuje ona na gilotynach, które przecinają element w wyniku odpowiednio dużego naprężenia materiału, prowadzącego w efekcie do kontrolowanego pęknięcia. W przeciwieństwie do plazmy nie naraża metalu na wystąpienie stref wpływu ciepła, dzięki czemu w efekcie nie powstaje ryzyko osłabienia konstrukcji. Charakteryzuje się zróżnicowanym zastosowaniem dzięki dostępności różnego rodzaju gilotyn. Ponadto jest w pełni zautomatyzowana. Hydraulika pozwala na zwiększenie siły, a tym samym możliwości roboczych.

Podsumowując, jeśli chodzi o możliwości wykorzystania narzędzi do cięcia metali, jest ich kilka rodzajów. Z pewnością te bardziej popularne jak chociażby szlifierka kątowa czy wyrzynarka, są powszechnie znane i swoją popularnością wciąż podbijają rynek. Jednak jeżeli mamy zamiar otworzyć firmę zajmującą się obróbką metalu, warto zaopatrzyć się w którąś z opcji opisanych w tekście, aby w pełni móc wykorzystać potencjał swojego przedsiębiorstwa.