Ermaksan

Ermaksan jest wiodącą firmą, która kształtuje sektor maszyn do obróbki blach, nie tylko w Turcji, ale również w Europie i na całym świecie. Maszyny produkowane przez firmę Ermaksan zainstalowane są i z powodzeniem działają obecnie w 110 krajach.

Od ponad pół wieku Ermaksan podejmuje zdecydowane kroki ku przyszłości, kontynuując rozwój „innowacyjnych technologii” według założeń pierwszych właścicieli. Przez ten czas maszyny ich produkcji stały się obowiązkowym elementem wyposażenia wielu warsztatów i zakładów.

Ermaksan to silny dział badawczo-rozwojowy oraz dział produkcyjny z ponad 800 wykwalifikowanymi pracownikami. Obecnie teren zakładu to 96 000 m2 i wciąż się rozrasta.

Wykwalifikowani inżynierowie cały czas pracują nad technologią lasera światłowodowego, nowymi modelami maszyn do gięcia odpowiadającym na potrzeby rynku oraz nad aplikacją Industry 4.0. Nieustannie podążają za nowymi trendami produkując maszyny z zaawansowaną technologią. Wierzymy, że maszyny Ermaksan usprawnią pracę każdego zakładu produkcyjnego.

Wszystkie produkty

Laser Fiber - nowoczesna obróbka metali laserem światłowodowym 

Lasery Fiber to aktualnie najbardziej nowoczesny sposób na wycinanie elementów z blachy. Największym atutem i przewagą laserów światłowodowych nad laserami wykorzystującymi CO2 jest większa wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu energii wymaganej do zasilenia lasera. Dzięki temu są one coraz częściej wykorzystywane w przemyśle jako podstawowe narzędzie do obróbki metali.

 

Wypalarka laserowa

Wypalarka laserowa jest niezwykle precyzyjnym narzędziem, które umożliwia wycinanie detali o bardzo małych rozmiarach. Dzięki skoncentrowanej wiązce światła laserowego maszyna jest w stanie osiągnąć bardzo wysoką rozdzielczość, co umożliwia tworzenie skomplikowanych kształtów i wzorów. Co więcej, wypalarka laserowa ma znaczną przewagę w zakresie szybkości i wydajności w porównaniu do tradycyjnych metod obróbki. Proces produkcyjny staje się wyjątkowo efektywny, co przekłada się na zwiększoną konkurencyjność firmy.

Wycinarki laserowe - zasada działania

Lasery światłowodowe opierają się na aktywnym włóknie optycznym. W nim właśnie generowane jest promieniowanie, włókno optyczne wykorzystywane w tego typu wycinarkach laserowych jest zbudowane z trzech warstw, które razem pozwalają na wytworzenie silnej, stabilnej i przede wszystkim skutecznej w cięciu wiązki lasera. Centralny rdzeń wykonany jest z materiału wysokim współczynniku załamania światła, wierzchnia jego część pełni funkcję światłowodu. Włókno lasera zakończone jest siatką dyfrakcyjną, która pełni funkcję zwierciadła, pozwalając na wytworzenie wiązki lasera. Wykorzystanie najnowszych technologii sprawia, że wycinarki laserowe są niezwykle szybkie, precyzyjne i bezpieczne. Dlatego też lasery tego typu są jednym z najpopularniejszych urządzeń służących do obróbki stali i metali. Wycinarka laserowa Fiber gwarantuje możliwość wycinania zarówno z grubej, jak i cienkiej blachy, co czyni ją bardzo uniwersalną.

Największe zalety laserów światłowodowych

Lasery światłowodowe mają naprawdę wiele zalet, które sprawiają, że praktycznie całkowicie wyparły one przestarzałe już lasery zasilane CO2.

  • Wydajność energetyczna – lasery światłowodowe cechują się bardzo wysoką wydajnością energetyczną, wycinarki laserowe sprzedawane przez naszą firmę osiągają wydajność rzędu 30%. Pozwala to na osiągnięcie najwyższej możliwej jakości przy jednoczesnej oszczędności energii.
  • Nowoczesne oprogramowanie pozwalające na zwiększenie produktywności poprzez pracę nad kolejnymi projektami podczas gdy wykonywany jest poprzedni.
  • Nowoczesne układy chłodzenia pozwalają maszynie pracować długi czas bez przerwy. Uszkodzenia czy przegrzania praktycznie nie występują.
  • Nowoczesne lasery światłowodowe wyposażone są w system automatycznego czyszczenia dyszy, co ogranicza czas jaki należy poświęcić na konserwację maszyny.
  • Prędkość – wycinarka laserowa jest znacznie szybsza niż lasery zasilane CO2. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych napędów osiowych lasery te są w stanie osiągnąć wydajność wynoszącą nawet 1m/s, jest to niezwykle istotne podczas wykonywania dużych zamówień.
  • Brak zwierciadeł oznacza, że straty w produktywności wynikające z zabrudzeń czy zmiany ustawienia luster nie występuje w laserach światłowodowych.

Lasery światłowodowe cechują się również bardzo dobrym skalowaniem ilości wykorzystywanej energii w stosunku do materiału, jaki może obrabiać dany laser. Laser światłowodowy o mocy 6kW bez większych problemów może służyć do obróbki nawet bardzo grubej blachy.

 

Charakterystyka laserów fiber oferowanych przez firmę Ekomet

Laser Fiber to technologia, która cieszy się coraz większą popularnością. I to nie bez powodu - jest prosta w użyciu, energooszczędna i stosunkowo tania. Dlatego właśnie Firma Ekomet oferuje wysokiej jakości lasery światłowodowe produkowane przez firmę Ermaksan, która działa w Turcji. Misją firmy jest wykonywanie energooszczędnych i ekologicznych wycinarek laserowych. Software dostarczany do laserów zawiera wiele opcji dedykowanych do szybkiej i sprawnej obsługi wycinarek laserowych. Bardzo istotne jest, że program sterujący pracą wycinarki laserowej jest niezwykle intuicyjny w obsłudze. Pozwala to na wykorzystywanie lasera tnącego bez potrzeby przechodzenia skomplikowanych szkoleń. Dodatkowo firma Ekomet jest oficjalnym serwisantem maszyn Ermaksan, dzięki czemu gwarantuje szybką dostawę części zamiennych. Nasz serwis jest również w stanie przeprowadzić aktualizację oprogramowania i przeprowadzić diagnostykę urządzenia przez Internet.

Jednak niewątpliwie jednym z największych plusów maszyn oferowanych przez firmę Ekomet jest system instalacji podzespołów. Zostały one wykonane modułowo co pozwala na szybki montaż i demontaż każdego modułu, system Plug&Play jest niezwykle popularny, gdyż umożliwia on w bardzo szybki ulepszyć, lub zmienić konfigurację maszyny używanej w danym zakładzie.

Lasery fiber - czym są?

Lasery fiber są przykładem lasera krystalicznego. Charakteryzują się dziesięciokrotnie krótszą długością fal niż lasery CO2, dzięki czemu wiązka generowana przez nie jest dużo bardziej intensywna oraz pozwala ciąć materiały refleksyjne jak miedź czy mosiądz. Wycinarka laserowa jest w stanie osiągnąć tego rodzaju wiązkę dzięki prostszej budowie rezonatora w porównaniu do lasera CO2. Zamiast elektrycznej aktywacji dwutlenku węgla wykorzystują one półprzewodnikowe diody, które pompują energię do specjalnych włókien szklanych, światłowodów. Stąd też pochodzi nazwa Laser fiber - słowo Fiber określa rodzaj włókien, który wykorzystywany jest do wytworzenia wiązki laserowej. Laser Fiber nie wykorzystuje luster i zwierciadeł co czyni go dużo mniej awaryjnym.

Wycinarka laserowa dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik tworzenia wiązki laserowej za pomocą diod półprzewodnikowych i światłowodów pozwala przesyłać bezstratnie wiązkę bezpośrednio do głowicy tnącej. Pozwala to na uzyskanie prędkości cięcia nawet kilkukrotnie wyższej w porównaniu z laserem CO2 dla blach o grubości do 6mm. Jednocześnie wycinarka laserowa charakteryzuje się nawet trzykrotnie mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w stosunku do laserów CO2 przy tej samej mocy źródła laserowego. Warto pamiętać też o tym, że Fiber to laser ekologiczny i bezpieczny dla środowiska - jego używanie pomaga oszczędzić aż 80% energii.

Przykładowe modele pras krawędziowych hydraulicznych

Gięcie na zimno to bardzo popularny rodzaj technologii w zakresie obróbki plastycznej metali. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu prasy krawędziowe CNC. Oferowane urządzenia pozwalają na uzyskanie trwałej krzywizny obrabianego przedmiotu. Zgodnie z wymaganiami projektowymi prasy hydrauliczne krawędziowe kształtują kąt gięcia w zależności od zadanych ustawień programu. W praktyce oznacza to, że są uniwersalnymi urządzeniami w zakresie obróbki metali. Każda nasza prasa krawędziowa hydrauliczna zapewnia wydajną pracę i może być wykorzystywana w wielu sektorach przemysłu i firmach produkcyjnych, odznaczając się przy tym wyjątkową wytrzymałością, solidnym wykonaniem i prostą obsługą.

Prasy krawędziowe ERMAKSAN budowane są z wykorzystaniem renomowanych podzespołów, takich producentów jak: HOERBIGER, BOSCH, ATOS, HYDAC, SIEMENS oraz PILZ. Oferowane przez nas krawędziarki zapewniają prosty system sterowania CNC. Gwarantują wygodę i komfort użytkowania oraz osiągnięcie zadowalających efektów pracy. Oferowane przez nas krawędziarki są bezpieczne, w pełni funkcjonalne, szybkie i ekonomiczne, niezbędne do precyzyjnego gięcia arkuszy blach. Gwarantujemy, że dostarczona przez nas prasa krawędziowa będzie świetną inwestycją w wydajność i efektywność zakładu produkcyjnego.

 

Krawędziarka Evolution EVO II

prasa krawędziowa

Przedstawiamy Państwu zaawansowane technologicznie hydrauliczne prasy krawędziowe typu HYBRID EVOLUTION, które stanowią połączenie ergonomii i precyzji gięcia. Każda prasa tego typu pozwala na wygenerowanie oszczędności w gospodarce energetycznej, sięgających rzędu 95% w stosunku do konwencjonalnych hydraulicznych pras krawędziowych ze względu na zastosowanie specjalnych servo-pomp SIEMENS. Istotną zaletą tych krawędziarek jest także zastosowanie sterownika graficznego ER90, który umożliwia wykonywanie programów oraz szeregu operacji symulacji i procesów gięcia.

 

Prasa krawędziowa Speed Bend PRO

prasy krawędziowe

Prasa typu SPEED BEND PRO dostępna w naszej ofercie posiada bardzo funkcjonalny system sterowania CNC. W standardzie tego typu urządzenia wyposażone są w układ sterowania sześciu osi Y1, Y2, X, R, Z1, Z2 oraz system korekcji strzałki gięcia WILA CNC. Dużym atutem tego modelu krawędziarki jest zastosowanie przyjaznego dla operatora sterownika DELEM DA66T z dotykowym pulpitem przemysłowym. Wszystkie komendy oraz komunikaty są dostępne w języku polskim, podczas gięcia możliwy jest podgląd poszczególnych kroków. Istnieje możliwość modyfikacji programów, gięć, narzędzi etc., a samo programowanie odbywa się w sposób graficzny z wizualizacją procesu gięcia. Maszyny typu SPEED BEND PRO zapewniają dokładne gięcie oraz gwarantują płynną i wydajną pracę. Istnieje możliwość tworzenie sekwencji procesu gięcia na komputerze osobistym.

 

Krawędziarka Power Bend FALCON

prasa krawędziowa

Najczęściej sprzedawanym modelem jest prasa krawędziowa POWER BEND FALCON. Jest to model stworzony na bazie Power Bend Pro dedykowany na polski rynek. Oprócz zwiększonego prześwitu między stołem a belką gnącą i zwiększonego skoku narzędzia górnego posiada bogate wyposażenie w standardzie co czyni ten model bardzo konkurencyjnym przy zachowaniu niskiej ceny. W standardzie maszyna ta wyposażona jest w sterownik DELEM ER70 z wizualizacją procesu gięcia 2D umożliwiający obsługę czterech osi Y1, Y2, X, R i korekcji strzałki ugięcia WILA CNC. Przed maszyną znajdują się ramiona podporowe zamocowane w prowadnicy typu SLIDING co znacznie ułatwia pracę operatorom.

 

Prasa krawędziowa Power Bend PRO

prasy krawędziowe

Urządzenie marki ERMAKSAN model POWER BEND PRO to przede wszystkim doskonała jakość gięcia i szeroki zakres możliwości konfiguracyjnych w stosunku do ceny. Głównym wyróżnikiem tego typu krawędziarki są: zwiększony prześwit między stołem a belką gnącą oraz zwiększony skok narzędzia górnego. Dużym atutem tego modelu naszych maszyn jest także możliwość korzystania z szerokiego zakresu konfiguracji i dostosowania urządzenia w zależności do typu produkcji. Uniwersalna prasa krawędziowa, przeznaczona dla średnich przedsiębiorstw z możliwością adaptacji sterownika 2D z podglądem procesu gięcia, systemem korekcji strzałki gięcia WILLA, dodatkowego czteroosiowego sterowanie CNC etc.

Krawędziarka Tandem CNC

prasa krawędziowa

Prasa krawędziowa z serii CNC Tandem w podstawowym wykonaniu opiera się na sterowaniu numerycznym czteroosiowym. Ten model krawędziarki – dostępny w naszej ofercie – może zostać wykonany w ramach specjalnego zamówienia, specyfikacji, konstrukcji korpusu, a także rysunku profilu docelowego – giętego. Tandem to sprzężenie pracy dwu lub więcej krawędziarek, gdzie cykl pracy może odbywać się jednocześnie lub opcjonalnie każda z maszyn może pracować oddzielnie. W zależności od wymagań i oczekiwań, co do procesu gięcia, konstrukcja i budowa maszyn mogą być zmodyfikowane. W ramach naszej oferty mogą Państwo skorzystać także z dodatkowego wyposażenia, które znacznie usprawni pracę maszyny.

 

Nożyce hydrauliczne, gilotynowe – do blachy

Hydrauliczne nożyce gilotynowe do cięcia blachy to maszyny o ogromnej wydajności. Znajdą zastosowanie w zakładach, które specjalizują się w obróbce blach i metali np. produkujących elementy samochodowe lub tworzących metalowe konstrukcje. Nasze nożyce gilotynowe do cięcia blachy są doskonale dopasowane do potrzeb wielu branż, a ich niezawodność to efekt solidnej konstrukcji i wykorzystania wysokiej jakości materiałów.

Hydrauliczne nożyce gilotynowe i ich zasada działania

Działanie nożyc gilotynowych jest w znacznej mierze zautomatyzowane. Na początku następuje obróbka plastyczna materiału. Dąży się wówczas do takiego naprężenia blachy, które spowoduje pęknięcie pod wpływem dotknięcia ostrzy. Niewątpliwą zaletą obróbki metali za pomocą nożyc hydraulicznych jest brak wpływu ciepła podczas cięcia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku blachy pokrytej cynkiem lub powlekanej. Oczywiście, na cały proces cięcia wpływa wiele czynników, są nimi np.:

  • typ materiału, który jest obrabiany,
  • zużycie ostrzy,
  • kąt natarcia noża.

Zalety nożyc gilotynowych do blachy

Wspomnianą już wcześniej zaletą jest brak wpływu ciepła na obrabiany materiał. Oprócz tego gilotyna hydrauliczna, w przeciwieństwie do np. nożyc wahadłowych, mogą ciąć materiały o różnych grubościach i typach. Są one maszyną wysoce zautomatyzowaną. W sposób automatyczny następują zmiany szczelin pomiędzy nożami, a także zmiany kąta natarcia noża górnego. Nożyce gilotynowe do blachy, które oferujemy, posiadają zabezpieczenia takie jak np. zatrzymanie awaryjne. Dodatkowo wyposażone są w osłonę zabezpieczającą dłonie operatora. Osłona ta jest zgodna z normami CE. Linia cięcia blachy jest podświetlana, co daje pełną kontrolę nad procesem cięcia.

Gilotyny hydrauliczne oferują szereg korzyści, które czynią je niezastąpionym narzędziem w procesie cięcia blachy i metali:

  • Gilotyny hydrauliczne charakteryzują się wysoką wydajnością i szybkością cięcia. Dzięki temu można zwiększyć produkcję i skrócić czas przetwarzania materiałów,
  • W porównaniu do innych metod cięcia, gilotyna hydrauliczna może generować niższy poziom hałasu,
  • Gilotyna hydrauliczna to narzędzie bardzo wszechstronne, dlatego znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach, takich jak przemysł motoryzacyjny, budowlany, metalowy, elektroniczny i innych.

Nożyce hydrauliczne CNC HVR a CNC HGD

Konstrukcja w przypadku tych maszyn jest zbliżona. Różnica następuje w obrębie funkcjonalności. Przykładowo nożyce gilotynowe do cięcia blachy z serii HGD nie mają regulowanego kąta wejścia noża górnego w cięty metal.

Przystosowanie nożyc gilotynowych do pełnej automatyzacji produkcji

Nożyce hydrauliczne posiadają szerokie wyposażenie w standardzie, jednak dostępne są również elementy dodatkowe, które usprawniają proces cięcia blachy. Przykładowo, nożyce gilotynowe marki Ermaksan mogą zostać doposażone o system podparcia blach za osią cięcia. Pozwala on na podtrzymywanie materiału i zapobiega zwisaniu cienkich blach. Istnieje również możliwość wydłużenia przednich podpór, w celu ustabilizowania ciętego materiału. Oprócz osłony zabezpieczającej dłonie operatora, można zainstalować również kurtynę świetlną, która będzie stanowiła dodatkowy element ochronny.

Wybierz doskonałą maszynę, postaw na nożyce gilotynowe do blach marki Ermaksan!

Gilotyny hydrauliczne marki Ermaksan to maszyny o bardzo wysokim zaawansowaniu technologicznym. Jak wspomnieliśmy wyżej, posiadają wiele udogodnień, które umożliwiają automatyzację procesów produkcyjnych. Są to maszyny dostosowane do cięcia w cyklu produkcyjnym i średnio-produkcyjnym. Wybrane modele posiadają konstrukcję idealnie dopasowaną do potrzeb zakładu produkcyjnego – są niejako „szyte na miarę”.

Wyposażenie standardowe nożyc gilotynowych:

  • STEROWNIK CNC ERMAKSAN ERCUT7
  • STAŁY KĄT NATARCIA NOŻA GÓRNEGO
  • PROGRAMOWALNY ZDERZAK na dwóch śrubach kulowych (enkoder sprzężony ze sterownikiem CNC)
  • CYFROWY ODCZYT POŁOŻENIA ZDERZAKA na wyświetlaczu sterownika
  • SYSTEM UNOSZENIA BELKI ZDERZAKA dla odjazdu większego niż 1000mm
  • ZSUWNIA ZA OSIĄ CIĘCIA
  • RAMIONA PODPOROWE PRZED MASZYNĄ z systemem kulowym
  • LINIA CIĘCIA ŚWIETLNA
  • MECHANICZNE ODSŁONY PRZESTRZENI ROBOCZEJ NOŻA (ochrona dłoni operatora)
  • KURTYNA ŚWIETLNA ZA URZĄDZENIEM
  • WCIĘCIE W KORPUSIE 350 mm

Narzędzia standardowe:

  • nóż górny czterokrawędziowy, dzielony w segmenty
  • nóż dolny czterokrawędziowy, dzielony w segmenty

UWAGA: noże dedykowane do stali nierdzewnej /opcja za dopłatą/

Wypalarka plazmowa marki Ermaksan

 

Wypalarki plazmowe marki Ermaksan są produktami bardzo intuicyjnymi. Ich kompleksowe wyposażenie sprawia, że spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Są to maszyny dające bardzo wysoką jakość cięcia. Części eksploatacyjne, które wykorzystywane są w wycinarkach plazmowych marki Ermaksan wykazują długą żywotność, co sprawia, że są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu. Wycinarki plazmowe Ermaksan gwarantują najtańszą technologię cięcia blach metodą termiczną.

 

Zminimalizuj czas pracy – wybierz wypalarkę plazmową Ermaksan

 

W wycinarkach plazmowych Ermaksan zastosowano kreator CutPro, pozwalający na bardzo szybkie przygotowanie operatora do przeprowadzenia cięcia. Trwa to zaledwie 5 minut. Dodatkowo, maszyna może wyświetlać komunikaty w wielu językach – ich zmiana następuje po jednym kliknięciu. Wycinarka plazmowa Ermaksan oprócz instrukcji, wyświetla również wskazówki pozwalające na optymalizację cięcia. Również konfiguracja urządzenia jest bardzo elastyczna i intuicyjna. System EgdeConnect TC stosowany w wycinarkach plazmowych EPL i MicroEDGE Pro stosowany w mniejszych maszynach typu Smart Plazma, za sprawą wielu wewnętrznych interfejsów, umożliwia szybką integrację z maszynami innych producentów. Pozwala on także na modyfikację istniejących maszyn.

 

Zalety używania wycinarki plazmowej:

  • Cięcie za pomocą wypalarki plazmowej gwarantuje bardzo dobrą jakość powierzchni i gładkie krawędzie.
  • Cięcie następuje w imponującej prędkości – wielokrotnie przewyższa prędkość cięcia metodą tlenowo-gazową. Przebicie przez materiał następuje bardzo szybko.
  • Szczelina cięcia jest bardzo mała, co gwarantuje precyzyjne cięcie i niewielkie straty materiałowe.
  • Wypalarka plazmowa gwarantuje łatwy proces automatyzacji. 
  • Rozpoczęcie pracy następuje bardzo szybko, bowiem nie jest konieczne uprzednie rozgrzewanie.

 

Wycinarki plazmowe i ich zastosowanie

 

Wypalarki plazmowe cieszą się bardzo szerokim zastosowaniem, szczególnie mowa tutaj o przemyśle ciężkim. Wykorzystywane są w tworzeniu konstrukcji stalowych, czy w utrzymaniu dróg. Należy nadmienić, że wycinarki stosuje się nie tylko do cięcia na wprost, można wykorzystać je również do cięcia na skos, a także do żłobienia.

 

Profesjonalne wypalarki plazmowe

 

Wśród dostarczanych przez naszą firmę, profesjonalnych urządzeń do obróbki metalu znaleźć można przecinarki plazmowe. Są to nowoczesne maszyny, stosowane w wielu gałęziach przemysłu, w tym między innymi przy budowie dróg, ciężkiego sprzętu i innych stalowych konstrukcji, w pracach budowlanych czy produkcyjnych. Pozwalają one na szybkie i precyzyjne wycięcie z blachy dowolnego kształtu.

Wycinarka plazmowa w swoim działaniu opiera się na technice łuku plazmowego, który jarzy się pomiędzy obrabianym materiałem, a znajdującą się w urządzeniu elektrodą. Olbrzymia energia kinetyczna umożliwia cięcie nawet najtwardszych materiałów, w tym przede wszystkim wysokostopowej stali i aluminium. Przebijalność podczas poszczególnych prac zależy między innymi od grubości materiału, jak również jego rodzaju. W przypadku stali kwasoodpornych i nierdzewnych parametry przecinania zmniejszają się średnio o około 20 %.

Oferowana przez nas wypalarka plazmowa przebija materiał z tak dużą prędkością, że niekonieczne jest uprzednie jej nagrzewanie. W rezultacie urządzenie to jest gotowe do pracy od razu po podłączeniu do prądu, co znacznie usprawnia pracę przy obróbce danego metalu. Wystarczy wybrać odpowiednie parametry wypalania lub wycinania (m.in. prędkość, natężenie czy napięcie) i uruchomić cały mechanizm.

Oferowane przez nas stacjonarne przecinarki plazmowe przeznaczone są do prac manualnych lub zmechanizowanych. Posiadają wbudowane sterowniki, pozwalające na zaprogramowanie precyzyjnych cięć. Dzięki wykonaniu z niezwykle wytrzymałych materiałów będą służyć bezawaryjnie przez długie lata, na co dajemy gwarancję.

 

EPL Smart EPL
Wypalarka Plazmowa Wypalarka Smart Plazma
Standardowe wyposażenie
Sterownik HYPERTHERM Edge PRO Sterownik HYPERTHERM MicroEdge PRO
Agregat plazmowy HYPERTHERM HyPerformance HPR 130 XD Agregat plazmowy HYPERTHERM MaxPro200
Manualna konsola gazowa Manualna konsola gazowa
Suport plazmowy Suport plazmowy
Pomiar wysokości Hypertherm Arc Glide THC Pomiar wysokości Ermak THC
Droga jezdna Droga jezdna
Stół roboczy Stół roboczy